VÝZNAM KYSELINY HYALURONOVEJ V KOZMETIKE

Kyselina hyaluronová sa v kozmetike používa čoraz častejšie, pretože existuje množstvo dôkazov o jej reálnych účinkoch na hydratáciu a stimuláciu pokožky. 

Celkom prirodzene sa nachádza v mnohých tkanivách a tekutinách živých organizmov. Jej najväčšou zásobárňou je však pokožka na úrovni dermy, s ktorou je kompatibilná.

Pozitívne účinky kyseliny hyaluronovej na pokožku:

  • účinne ako špongia zadržiava vodu v tkanivách
  • zohráva dôležitú úlohu pri hojení a obnove poškodenej pokožky
  • tvorí súčasť ochrany proti UV žiareniu
  • vytvára podporné tkanivo a funguje ako zásobáreň vody
  • podieľa sa na tvorbe prirodzeného napätia pokožky

Kvalita a kvantita kyseliny hyaluronovej v tele sa vekom znižuje. Preto je pokožka vekom krehkejšia a objavujú sa prvé vrásky.

Kvalitu kozmetických produktov, ktoré obsahujú kyselinu hyalurovovú určujú tri faktory:

1. rozmer molekúl ( udáva sa v daltonoch )

Ideálne je, ak sa v produktoch kombinuje kyselina hyaluronová s nízkou (menšie molekuly) i vysokou (veľké molekuly) molekulovou hmotnosťou. Menšie prenikajú hlboko do pokožky a "napustia" vodou, čím sa zabezpečí jej dlhodobá hydratácia. Väčšie molekuly zostanú na povrchu a "prilepia" sa na pokožku, čím vytvoria ochranný film proti vplyvom vonkajšieho prostredia a bránia odparovaniu vody. Tento ochranný efekt však vydrží iba do najbližšieho umytia pleti.

2. koncentrácia

Dodávatelia prvotnej suroviny odporúčajú dávkovanie okolo 0,1 až 0,5%. Ak výrobca udáva napr. použitie 1% kyseliny hyaluronovej, znamená to, že kombinuje nízku a vysokú molekulovú hmotnosť. Veľmi jednoduchým kritériom je aj cena produktu. Čím menšie molekuly, tým drahší produkt. Ak výrobca neudáva použitú koncentráciu, je potrebné hľadať v zozname použitých látok hyaluronát sodný, čo je priemyselný názov kyseliny hyaluronovej. Čím bližšie ku koncu zloženia je uvedený, tým je koncentrácia kyseliny hyaluronovej nižšia.

3. ostatné použité látky

Štúdie preukázali, že prípravky obsahujúce najviac vody sú z hľadiska efektívneho využitia kyseliny hyaluronovej v pokožke najlepšie, pretože uľahčujú jej prienik do pokožky.