AKNÉ - PRIRODZENÝ HORMONÁLNY JAV

Akné postihuje viac ako 80% mladých ľudí! V období puberty (od 11. a 12. roku života) organizmus zvyšuje produkciu mužských pohlavných hormónov. Chlapci i dievčatá sú vystavení akné rovnako a obyčajne tento kožný problém môže trvať jeden až dva roky. Jestvujú však aj ťažšie formy akné, ktoré sa objavujú v neskoršom veku aj u dospelých.

 Od "čiernych bodiek" k akné...

Hormonálnym pôsobením začnú hlavne mazové žľazy pokožky tváre, hornej časti hrudníka a chrbta, vo veľkom množstve produkovať maz, čím sa steny kanálika, ktorý spája mazovú žľažu s pokožkou rozťahujú, upchávajú otvor a bránia vylučovaniu mazu. Ten sa pod pokožkou hromadí a na povrchu sa vytvorí uzáver v podobe zátky, ktorý má za následok známe "čierne bodky" t.j. otvorené komedóny alebo "biele pupáčiky" t.j. zatvorené komedóny, mikrocysty.

Pod zátkou sa v mazových žľazách vytvára priaznivé prostredie pre množenie baktérií, ktoré po usídlení tvoria hnis - teda akné. To môže mať podľa závažnosti rôzne prejavy:

  • papuly - vystupujúce červené pupence malej veľkosti, hmatateľné, bez obsahu tekutiny
  • pustuly - vystupujúce pupence bielej alebo žltastej farby naplnené tekutinou
  • noduly - tuhé pupence hlboko pod kožou normálnej alebo ružovkastej farby

Koniec mýtom

1. "Čokoláda a mäsové výrobky spôsobujú vyrážky"

NEPRAVDA: Dermatológovia sa jednohlasne zhodujú, že čokoláda ani mäsové výrobky nemajú na vyrážky žiaden vplyv, aj keď zdravá a vyvážená strava je nanajvýš žiadúca a potrebná.

2. "Pri opaľovaní vyrážky zmiznú"

NEPRAVDA: Pozoruhodné zlepšenie stavu pokožky je iba prechodné. Nadmerné slnenie je príčinou zhrubnutia pokožky, vďaka čomu sa kanáliky mazových žliaz ľahšie upchávajú. Kožný maz je teda časovanou bombou a akné prepukne 3-6 týždňov po opaľovaní.

3. "Make-up zhoršuje akné"

NEPRAVDA: Samozrejme treba používať vhodné druhy, ktoré neupchávajú póry a sú určené aknóznym typom pleti. Pri odličovaní treba taktiež dbať na používanie produktov, ktoré neupchávajú póry a neobsahujú alkohol!

4. "Akné sa na začiatku liečby zhorší"

NIEKEDY PRAVDA: Ide najmä o typ liečby, pri ktorej sa na povrchu pokožky odstraňuje keratínová zátka a odkrývajú sa tak spodné, skryté ložiská. Vo všeobecnosti sa stav zhorší po asi 10 dňoch a zlepšenie stavu môžeme badať do 3-4 týždňov.

5. "Lieky môžu spôsobiť akné"

PRAVDA: Týka sa to vitamínu B12, barbiturátov, kodeínu, kortizónu... Akné vtedy na liečbu nereaguje a mizne až po vysadení spomenutých liečiv.

6. "Akné sa dá vysušiť alkoholom"

PRAVDA: No keďže je alkohol veľmi dráždivý, takáto liečba nie je vhodná. Alkohol totiž vysuší vyrážku iba na povrchu, ale akné nelieči. Naopak, môže vyvolať zvýšenú produkciu mazu, čomu hovoríme reakčná hyperseborea.

7. "Akné súvisí so zlou hygienou"

NEPRAVDA: Udržiavanie hygieny je nevyhnutné, aj keď akné obyčajne spôsobujú hormonálne poruchy. Neodporúča sa používanie klasických mydiel a výrobkov s obsahom alkoholu, pretože pokožku dráždia a môžu spôsobiť reakčnú hyperseboreu. Pokožka by tak bola mastnejšia a lesklejšia. Pleť stačí šetrne umývať ráno a večer dermatologickými mydlami alebo jemnými penovými gélmi bez obsahu mydla.

8. "Holenie je príčinou vyrážok"

NEPRAVDA: Odporúča sa používať antibakteriálne peny na holenie. Po holení je dôležité naniesť produkty pre pokožku, ktorá má sklon k tvorbe akné.

9. "Vyrážok aj čiernych bodiek sa môžem zbaviť sám"

NEPRAVDA: Dotykom rúk sa vyvoláva zápal a bujné množenie mikróbov, čo môže akné ešte zhoršiť. Vytláčanie vyrážok by mohlo rovnako zanechať jazvy alebo pigmentové fľaky.

 

Zhrnutie

Dnes existuje veľa možností účinnej liečby každého typu akné, ktoré napomáhajú k pomalému návratu k čistej a zdravej pokožke. Kľúčom k úspechu je odborne nastavená starostlivosť o takúto pleť, vrátane vhodne zvolených kozmetických produktov. Je nesmierne dôležité byť trpezlivým a najmä vytrvať v liečbe až do konca.