VITAMÍNY V KOZMETIKE

Od roku 1911, kedy bol ako prvý izolovaný vitamín B1, uplynulo veľa času. Dnes vieme, že vitamíny sú rôznorodé látky s množstvom úplne odlišných funkcií a nemožno ich radiť do jednej skupiny, aj keď spoločný názov vitamín im už zostal. Pre človeka sú vitamíny nepostrádateľné a keďže si ich väčšina živočíchov tvoriť nedokáže, ich prísun si zabezpečujeme potravou. V prípade vitamínu K a B12 je rovnako významná tvorba črevnými baktériami.

Čítať viac

AKNÉ - PRIRODZENÝ HORMONÁLNY JAV

Akné postihuje viac ako 80% mladých ľudí! V období puberty (od 11. a 12. roku života) organizmus zvyšuje produkciu mužských pohlavných hormónov. Chlapci i dievčatá sú vystavení akné rovnako a obyčajne tento kožný problém môže trvať jeden až dva roky. Jestvujú však aj ťažšie formy akné, ktoré sa objavujú v neskoršom veku aj u dospelých.

 Od "čiernych bodiek" k akné...

Hormonálnym pôsobením začnú hlavne mazové žľazy pokožky tváre, hornej časti hrudníka a chrbta, vo veľkom množstve produkovať maz, čím sa steny kanálika, ktorý spája mazovú žľažu s pokožkou rozťahujú, upchávajú otvor a bránia vylučovaniu mazu. Ten sa pod pokožkou hromadí a na povrchu sa vytvorí uzáver v podobe zátky, ktorý má za následok známe "čierne bodky" t.j. otvorené komedóny alebo "biele pupáčiky" t.j. zatvorené komedóny, mikrocysty.

Čítať viac