AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÚ PLEŤ POD RÚŠKOM

V týchto dňoch sa okrem iného v našich životoch mení aj naša kozmetická denná rutina. Alebo lepšie povedané, mali by sme ju prispôsobiť tomu, že naša pleť sa musí vyrovnať s novými okolnosťami a potrebuje špeciálny prístup. Najväčšie zmeny samozrejme prináša nosenie rúška. Máme ho na svojej tvári, aby sme chránili seba aj ostatných v našom okolí. Pre mnohých ľudí môže viesť nosenie rúška počas dlhých hodín ku zhoršujúcemu sa stavu pleti. Teplo a vlhkosť, ktoré sa pod rúškom kumulujú, spôsobujú prehrievanie a zaparovanie pokožky, množenie baktérií, či podráždenie a vysušenie pokožky. Citlivá a suchá pokožka sa zaparovaním pod rúškom dráždi a vysušuje, čo môže viesť až ku kožným infekciám a zápalom. Mastnejšej  a aknóznej pleti sa upchávajú póry, pokožka sa nedostatočne okysličuje, čo spôsobuje akné a výsev vyrážok.

Ako čo najviac predchádzať problémom s pokožkou počas nosenia rúška?

1. Jednodrazové chirurgické rúško noste naozaj iba raz. Keď ho zadýchame a zvlhne je potenciálnym "hniezdom" množenia škodlivých baktérií. Toto rúško je z umelých materiálov, nedá sa prať, žehliť ani inak dezinfikovať. Opakovaná manipulácia s ním je spojená s rozširovaním vírusov, čo je kontraproduktívne aj pre našu pleť.

2. Ak môžete vyberte si rúško z čistej husto tkanej bavlny. Má rovnaký efekt ako jednorazové rúško čo sa týka ochrany, ale vďaka lepšej priedušnosti pokožka môže lepšie dýchať. Bavlna saje a odvádza vlhkosť lepšie. Takéto rúško sa dá prať a aj žehliť. Každý deň to svoje vyperte na min. 60 stupňov, nepoužívajte aviváž. Pokiaľ sa Vám nepodarí rúško vyprať, pomôže aj žehlička. Určite je potrebné ale žehliť každú stranu rúška aspoň 60 sekúnd na programe "bavlna".

3. Nepretržité nosenie rúška môže viesť k nepríjemným kožným problémom a tak odporúčam dať si rúško dole z tváre aspoň 1x za dve hodiny. Samozrejme bezpečne! Vtedy keď nie je nikto vo Vašom okolí a s čistými rukami /umyté alebo vydezinfikované/ . Ideálne vo vonkajších dobre prevzdušnených priestoroch. Pomôže to pokožke "nadýchnuť" sa, okysličiť krv a vypustiť vlhkosť z rúška, čím predídeme zápalom.

4. Keď je chvíľka bez rúška, uľavte svojej pokožke a doprajte jej pár streknutí ružovej alebo mätovej vody. Iba pár streknutí pokožku jemne dezinfikuje, zbaví nahromadených nadýchaných baktérií. Ružová voda pokožku hydratuje, zvlhčí, tonizuje a je vhodná na všetky typy pleti. Udržiava pH pokožky, stimuluje regeneračné procesy, má protizápalové účinky. Zachováva hladkú a elastickú pokožku. Mätová voda je silne osviežujúca, má výrazné antibakteriálne a antiseptické účinky, má schopnosť pleť tonizovať a sťahovať póry, preto je vhodná pre mastnú a problematickú pleť. Harmonizuje pH pokožky a podporuje cirkuláciu krvi. Pomáha eliminovať zápaly pokožky, upokojuje ju a revitalizuje.

5. V žiadnom prípade si nesiahajte na svoju tvár! Chytanie tváre nie je vhodné a na pokožku si nemáme siahať nikdy. Len vtedy, keď máme ruky naozaj umyté, čisté a pomáhajú nám napríklad pri čistení pleti. Na rukách máme mnoho baktérií, vírusov, nečistôt a zbytočným siahaním na pleť si ich zanášame na svoju pokožku.

6. Pokiaľ ste doma alebo sami vo vonkajšom prostredí rúško nepoužívajte. Naozaj ho nenoste, pokiaľ to nie je potrebné. Ak ste v aute, na ulici, v lese, na záhrade sám rúško je zbytočné a až škodlivé. Vydýchané baktérie, vírusy, hlieny a iné nečistoty sa na rúšku zachytávajú a takto si to všetko vdýchneme späť.

Naša pokožka ako aj celé naše telo sa stretáva v týchto dňoch s novými situáciami, ktoré pomôžeme vyriešiť aj my svojím prístupom:

1. Domáci priestor často vetrajte.
2. Choďte von najčastejšie ako sa dá. Pohybom na čerstvom vzduchu si okysličíte aj pleť.
3. Doprajte si vyváženú zdravú stravu. Zaťažený tráviaci systém zaťažuje aj pleť.
4. Dbajte na dostatočný pitný režim. Dostatočne hydratovaná pokožka sa ľahšie zbavuje nežiadúcich látok, čím znižuje riziko zápalových procesov a správny metabolizmus spomaľuje starnutie našej pleti.
5. Užite si dostatočné množstvo spánku. Naša pokožka tak má dostatok času na regeneráciu, obnovu buniek a môže nerušene spracovať všetky účinné látky, ktoré sme jej vo svojom večernom kozmetickom rituály dopriali.

Ako ešte pleti pomôcť?

Dermatológovia odporúčajú:

 • Úplné vynechanie make-upu i BB krému pleti uľaví. Tváričku Vám aj tak nie je veľmi vidno a bežný make-up často obsahujú minerálne oleje a silikóny, ktoré upchávajú póry a ešte viac obmedzujú priedušnosť pleti.
 • Pokožku čistite dvakrát denne jemným gélom či krémom. Na čistenie vám postačia ruky, kefky a hubky na tvár odložte nateraz bokom.
 • Zabudnite na abrazívne peelingy! Na podráždenú pleť sú vhodnejšie enzymatické alebo chemické jedenkrát za 14 dní, aby mala pleť čas na regeneráciu.
 • Zaraďte do rutiny hydratačné sérum (napr. s kyselinou hyalurónovou) a používajte krém, ktorý vám pomôže ochrániť a zregenerovať kožnú bariéru. Vyberajte si produkt, ktorý obsahuje napr. vitamín E, B5 (panthenol), B3 (niacinamid).
 • Základom je vyhľadávať regeneračné a bariérové pleťové krémy, ktoré namáhanú pleť ukľudnia.
 • Ako prospešnú nadstavbu môžete do starostlivosti o pleť zaradiť aj hydratačné alebo regeneračné jednorazové ampulky, ktoré sú koncentrované a obsahujú oveľa viac účinných zložiek ako bežné pleťové krémy.
 • Ak máte pleť mastnú či aknóznu, vyberajte si denné krémy alebo emulzie s odľahčenou konzistenciou, na noc sa nebojte siahnuť po výživnejšom kréme.
 • Vynechajte krém s SPF na časť tváre, ktorú kryje rúško.
 • Doprajte si 2x do týždňa výživné a hydratačné masky, siahnite hlavne po textilných a hydrogélových.
 • Na osvieženie a ukľudnenie pleti ráno, večer i v priebehu dňa sú skvelé termálne vody, napr. už spomínaná ružová voda.
 • Ak máte pleť mastnú či aknóznu, používajte antibakteriálne prípravky. Na pupienky je prvou pomocou obyčajná zinková pasta. Pomáha pri rôznych typoch zaparenín, akné, oparoch. Zinok je antibakteriálny, bojuje proti prenášaniu baktérií, potláča zápaly a hnisanie. Forma zinkovej masti je síce mastná, ale vyrážky jemne vysúša a ošetruje. Ľudia so suchou pokožkou by mali nanášať krém iba na miesta, kde je vyrážka.
 • No a samozrejme nezabúdajte ani na pokožku rúk! Naše namáhané ruky, často umývané a dezinfikované potrebujú pomoc a úľavu. Regeneračný krém na ruky je povinná výbava.